Jak wybrać komorę rękawicową?

Komory rękawicowe to środek ochronny, na który coraz częściej decydują się firmy, uczelnie czy laboratoria. I słusznie ? komora chroni operatora w zetknięciu z różnymi substancjami, między innymi nanomateriałami, mikroorganizmami, substancjami patogennymi, materiałem radiochemicznym oraz chemicznym kancerogennym.

Mało tego ? chroni także produkty i procesy przed szkodliwym dla nich wpływem środowiska zewnętrznego, czyli np. tlenu czy wilgoci.

Warto pamiętać jednak, że nie ma jednej komory rękawicowej, którą można zastosować do wszystkiego. Kupujący mają do dyspozycji szeroki wachlarz konfiguracji. Jak wybrać komorę, która spełni wszelkie oczekiwania?

Przeznaczenie

Najważniejsze jest to, czy komora ma służyć do ochrony operatora, czy do ochrony produktów i procesów wykonywanych w jej wnętrzu. Czasem odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest łatwa. Może zdarzyć się, że chcemy chronić operatora przed procesem wykonywanym z użyciem potencjalnie szkodliwych substancji oraz jednocześnie sam proces prowadzić w atmosferze ochronnej. Taka sytuacja całe szczęście nie jest wcale problematyczna. Hoger ma rozwiązania, które pozwolą na ochronę operatora i procesu w każdym z powyższych przypadków. Wszystko zależy bowiem od odpowiedniej konstrukcji i konfiguracji komory rękawicowej.

Wielkość

Wybierając komorę, należy także zaplanować, jakie urządzenia będą umieszczone w jej wnętrzu i ile miejsca potrzeba, abyśmy mogli je swobodnie obsługiwać. Warto się również zastanowić, ile przestrzeni potrzebujemy do sterowania procesami, które będziemy prowadzić w komorze. Ważnym aspektem jest sama wielkość pomieszczenia, w którym komora będzie stała ? to zresztą czynniki mocno ze sobą powiązane. Dostępne miejsce oraz umieszczenie komory ? przy ścianie czy na środku ? wpływa nie tylko na to, czy komora może być jedno- czy obustronna, ale też na jej dopuszczalną wielkość. W tym przypadku do wyboru mamy komory dwu-, trzy-, czteroportowe oraz systemy połączonych komór. Komory możemy swobodnie łączyć, wszystko zależy od tego, do czego chcemy ich używać w codziennej pracy.

Materiał

Aby komora spełniała swoje zadania, musi być wykonana z właściwego materiału. Do wyboru mamy trzy: akryl, stal i szkło. Możliwości niby ograniczone, niemniej i tak eliminacja nieodpowiednich dla nas opcji może sprawić kłopot.

Podpowiem, że aby właściwie dobrać odpowiedni materiał komory, trzeba przeanalizować, jakie substancje będą przechowywane wewnątrz komory, jakie procesy będą w niej prowadzone i w jakiej atmosferze.

Jeżeli nie będziemy używać lotnych rozpuszczalników organicznych oraz substancje przechowywane w komorze nie będą agresywne dla PMMA (potocznie szkło akrylowe), to można z powodzeniem zastosować komorę akrylową.

Ciekawą alternatywą dla komory akrylowej jest nowość na rynku ? komora szklana. Oferuje ona taki sam poziom zabezpieczenia materiału i operatora (w zależności od wybranej konfiguracji) jak komora akrylowa, natomiast przy zachowaniu porównywalnej ceny wyróżnia ją możliwość pracy z rozpuszczalnikami organicznymi.

Najwyższy poziom ochrony zarówno materiału, jak i operatora zapewnia komora wykonana ze stali nierdzewnej kwasoodpornej. Wybierając taką komorę, uzyskuje się największe możliwości aplikacyjne przy pracy w podciśnieniu oraz nadciśnieniu.

Atmosfera ochronna

Przy wyborze komory do pracy w trybie ochrony materiału, czyli do pracy w atmosferze ochronnej, należy się jeszcze zastanowić nad dopuszczalnym maksymalnym stężeniem tlenu i wilgoci, które będą znajdować się w składzie atmosfery obojętnej. W zależności od składu wymaganej atmosfery ochronnej możemy wybrać konfigurację pracy w przepływie gazu obojętnego, w przepływie gazu obojętnego z automatyką sterującą lub układ z recyrkulacją atmosfery ochronnej przez jednostkę oczyszczania atmosfery. Jeżeli dopuszczalne ilości tlenu i wilgoci są na poziomie 500-1000 ppm, to możemy wybrać komorę akrylową lub szklaną w przepływie gazu obojętnego. Jeżeli nasz materiał lub proces wymaga atmosfery całkowicie suchej i beztlenowej, z zawartością tlenu i wilgoci poniżej 1 ppm, to należy zdecydować się na komorę stalową, wyposażoną w jednostkę oczyszczania atmosfery.

Dodatkowe elementy

Każda komora może zostać dostosowana do specyficznych potrzeb ludzi, którzy będą jej używać. Można zmieniać położenie poszczególnych elementów komory, wybrać stronę, po której umieszczona zostanie śluza załadowcza itd. Wielość opcji nie powinna nikogo przerażać. To raczej szansa na to, że każdy zainteresowany kupnem komory dostanie dokładnie taki produkt, o jaki mu chodzi i który najlepiej sprawdzi się w jego warunkach pracy.

Warto też pamiętać o tym, że producenci komór z chęcią doradzą i pomogą w wyborze. My w Hoger tak waśnie robimy. Zapraszamy do kontaktu!

Close Menu