Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku korzysta z komory marki Hoger

Narodowe Centrum Badań Jądrowych, jeden z największych instytutów naukowych w Polsce, wybrał i zainstalował w swoich laboratoriach w Świerku komorę marki Hoger. Urządzenie chroni operatorów pracujących z niebezpiecznymi materiałami.

NCBJ zajmuje się energetyką jądrową, badaniami podstawowymi z dziedziny fizyki subatomowej oraz stosowaniem metod fizyki jądrowej i rozwijaniem technologii jądrowych. Centrum produkuje także m.in. radiofarmaceutyki oraz urządzenia dla rozmaitych gałęzi nauki i gospodarki, w tym medycyny.

NCBJ zgłosił się do nas, ponieważ szukał komory rękawicowej ze stali nierdzewnej do pracy z niebezpiecznymi materiałami. Dostaliśmy wymagania dotyczące konfiguracji oraz wyposażenia komory i zaproponowaliśmy komorę z unoszonym panelem frontowym i śluzą podawczą. W urządzeniu zastosowana jest automatyka PLC, kontrolująca podciśnienie panujące w jej wnętrzu i dynamicznie dostosowująca prędkość wentylatora zapewniającego odpowiednie warunki pracy ? wyjaśnia Paweł Boratyński, dyrektor ds. technologii w Hoger.

Komora zainstalowana w Narodowym Centrum Badań Jądrowych pracuje w podciśnieniu. Powietrze z otoczenia zasysane jest poprzez filtr HEPA H13 do wnętrza komory. Zużyte i zanieczyszczone powietrze usuwane jest na zewnątrz poprzez filtr węglowy. W komorze zastosowany został  czytelny manometr różnicowy, który wskazuje wartość podciśnienia wewnątrz komory. Urządzenie dodatkowo wyposażone jest w wygodne, LED-owe oświetlenie miejsca pracy. Operatorzy mogą przełączyć urządzenie w tryb pracy ?eko? obniżający zużycie mocy elektrycznej z zachowaniem funkcjonalności systemu.

Na życzenie NCBJ zainstalowaliśmy w komorze dodatkowe elementy: płytki montażowe umieszczone w dnie i na boku urządzenia oraz relingi do mocowania aparatury pomocniczej. Płytki montażowe ? poprzez umieszczenie na nich złączy sygnałowych lub przepustów manipulatorów ? umożliwiają integrację z urządzeniami zewnętrznymi przy pomocy których realizowana jest praca w komorze rękawicowej. Dzięki tym wszystkim elementom nasze rozwiązanie jest idealnie dopasowane do potrzeb klienta, jego dotychczasowej aparatury i planów pracy z komorą ? podsumowuje Paweł Boratyński.

Typ komory zastosowanej w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku: ochrona operatora, komora ze stali nierdzewnej ze śluzą i mobilnym stołem, praca w podciśnieniu w atmosferze otoczenia.

Close Menu